Skip to content

96 Mt Pleasant Ave

Newark, NJ 07104

Built 1990

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Jul 31, 2000

Property Information

Block566
Lot17.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,473
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,900
10%
Improvement Value:$155,700
90%
Total Assessment$173,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,602+2.0%
2024$6,472-0.2%
2023$6,482-1.7%
2022$6,597+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000

To:

Sq Ft2,473DeedBook 5736, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1990