Skip to content

75--77 Passaic St

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Dec 19, 2016

Property Information

Block567
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,700
86%
Improvement Value:$5,400
14%
Total Assessment$38,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,449+2.0%
2024$1,420-0.2%
2023$1,423-1.7%
2022$1,448+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$530,000

To:

DeedBook 20161, Page 13101