Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
30-46 Passaic St Rear
Newark, NJ 07104
Last Sale Date
Jan 29, 2009
Property Information
Block569
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page17
Building Details
Building Class---
DescriptionSS-BT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$111,500
62%
Improvement Value:$69,600
38%
Total Assessment$181,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $6,887 | +2.0% |
| 2024 | $6,751 | -0.2% |
| 2023 | $6,762 | -1.7% |
| 2022 | $6,882 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.