Skip to content

138-140 Market StNewark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$4,450,000
Last Sale Date
Jan 15, 2020

Property Information

Block57.01
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$286,000
25%
Improvement Value:$845,200
75%
Total Assessment$1,131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,020+2.0%
2024$42,171-0.2%
2023$42,239-1.7%
2022$42,986+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,450,000

To:

DeedBook 20200, Page 7453