Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
791 Mayor Gibson
Newark, NJ 07102
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 4, 1999
Property Information
Block57.03
Lot80
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50
Building Details
Building Class10
Description5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$300,000
72%
Improvement Value:$118,400
28%
Total Assessment$418,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $15,912 | +2.0% |
| 2024 | $15,598 | -0.2% |
| 2023 | $15,623 | -6.4% |
| 2022 | $16,693 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.