Skip to content

28-34 Ogden St

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2021

Property Information

Block570
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,500
32%
Improvement Value:$125,000
68%
Total Assessment$183,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,979+2.0%
2024$6,841-0.2%
2023$6,852-12.3%
2022$7,809+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$1,300,000
DeedBook 20210, Page 29022Recorded3/10/2021

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5439, Page 527

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4886, Page 138