Skip to content

55 Ogden St

Newark, NJ 07104

Public School

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 23, 2005

Property Information

Block571
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$14,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$2,767+1.8%
2006$2,719+4.6%
2005$2,598+65.3%
2004$1,572+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

To:

DeedBook 6246, Page 898