Skip to content

10-12 Nursery St

Newark, NJ 07104

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2025

Property Information

Block575
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class45
Description3SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,590
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,200
9%
Improvement Value:$274,800
91%
Total Assessment$302,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,485+2.0%
2024$11,259-10.1%
2023$12,524+59.1%
2022$7,874+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$427,500
Sq Ft3,590DeedBook 20200, Page 15558Recorded2/10/2020

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft3,590DeedBook 20200, Page 15556Recorded2/10/2020

Property Sale

SaleMulti
$172,000

To:

DeedBook 12180, Page 4717

Property Sale

SaleMulti
$520,000

To:

DeedBook 6292, Page 25

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 6012, Page 947

Property Built

Built

Year Built: 1905