Skip to content

14-22 Treadwell St

Newark, NJ 07104

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$997,500
Last Sale Date
Oct 9, 2008

Property Information

Block579.01
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$520,000
52%
Improvement Value:$480,000
48%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,030+2.0%
2024$37,280-0.2%
2023$37,340-1.7%
2022$38,000+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$997,500

To:

DeedBook 12162, Page 9455

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4710, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1900