Skip to content

313-315 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1928

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 18, 2008

Property Information

Block580.01
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,087
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,900
28%
Improvement Value:$172,100
72%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,127+2.0%
2024$8,947-0.2%
2023$8,962-1.7%
2022$9,120+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft3,087DeedBook 12126, Page 9385

Property Built

Built

Year Built: 1928