Skip to content

352-354 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Date
Aug 30, 2016

Property Information

Block581
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,625
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
27%
Improvement Value:$181,400
73%
Total Assessment$248,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,466+2.0%
2024$9,279-0.2%
2023$9,294-1.7%
2022$9,458+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 12352, Page 5254

Property Built

Built

Year Built: 1912