Skip to content

543-545 N 7th StNewark, NJ 07107

Built 1870

Last Sale Date
Jan 31, 2019

Property Information

Block595
Lot12.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,035
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
12%
Improvement Value:$222,400
88%
Total Assessment$252,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,610+2.0%
2024$9,421-0.2%
2023$9,436-1.7%
2022$9,603+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1870