Skip to content

602 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1972

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Aug 6, 2021

Property Information

Block596
Lot3
QualifierC1108
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class34
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage708
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
27%
Improvement Value:$54,400
73%
Total Assessment$74,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,829+2.0%
2024$2,774+25.1%
2023$2,218-1.7%
2022$2,257+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft708DeedBook 20211, Page 7638

Property Sale

Sale
$56,500
DeedBook 6175, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1972