Skip to content

469 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1931

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 20, 2021

Property Information

Block609
Lot72
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,984
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$9,200
8%
Improvement Value:$101,100
92%
Total Assessment$110,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,195+2.0%
2024$4,112-0.2%
2023$4,119-1.7%
2022$4,191+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,984DeedBook 20210, Page 59799

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 4878, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1931