Skip to content

382 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 2023
Other Exempt

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
May 12, 2023

Property Information

Block611
Lot12.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,890
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,000
5%
Improvement Value:$381,600
95%
Total Assessment$403,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$15,046
Property History

Property Sale

Sale
$760,000

To:

Sq Ft3,890DeedBook 20230, Page 30545

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 20210, Page 22830