Skip to content

376 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block611
Lot15.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,224
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,500
15%
Improvement Value:$160,800
85%
Total Assessment$189,300

Built

Year Built: 1897