Skip to content

22- Hinsdale Pl

Newark, NJ 07104

Built 2024
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2024

Property Information

Block617.01
Lot18.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,416
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,000
6%
Improvement Value:$378,800
94%
Total Assessment$401,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$15,280+343.8%
2023$3,443-1.7%
2022$3,504+1.0%
2021$3,468+1.8%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$54,821

From:

To:

DeedBook 20180, Page 36563Recorded4/26/2018

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 12483, Page 9941

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5543, Page 526