Skip to content

40 Chester Ave

Newark, NJ 07104

Built 2003

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 16, 2011

Property Information

Block617.01
Lot56.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,567
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,800
9%
Improvement Value:$271,500
91%
Total Assessment$298,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,344+2.0%
2024$11,121-0.2%
2023$11,139-1.7%
2022$11,335+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft5,567DeedBook 12299, Page 9123

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 6048, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 2003