Skip to content

465-475 BroadwayNewark, NJ 07104

Church/Charitable

Last Sale Price
$732,719
Last Sale Date
Jun 18, 2008

Property Information

Block619
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$363,000
28%
Improvement Value:$933,900
72%
Total Assessment$1,296,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$26,201+460.9%
2009$4,671+0.0%
2008$4,671+8.3%
2007$4,315+469.9%
Property History

Property Sale

Sale
$732,719

To:

DeedBook 12141, Page 9711

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 5447, Page 271