Skip to content

24 Lincoln Ave

Newark, NJ 07104

Built 1996

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 23, 2015

Property Information

Block620
Lot43.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,736
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
12%
Improvement Value:$208,000
88%
Total Assessment$236,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,990+2.0%
2024$8,813-0.2%
2023$8,827-1.7%
2022$8,983+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft4,194DeedBook 12562, Page 3075

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5408, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1996