Skip to content

55 Lincoln Ave

Newark, NJ 07104

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2023

Property Information

Block621
Lot16.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,106
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,300
15%
Improvement Value:$206,000
85%
Total Assessment$242,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,215+2.0%
2024$9,033-0.2%
2023$9,047-1.7%
2022$9,207+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5613, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1999