Skip to content

47-49 May St

Newark, NJ 07104

Built 2010

Last Sale Price
$464,000
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block624
Lot1.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,776
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,300
10%
Improvement Value:$268,800
90%
Total Assessment$297,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,299+2.0%
2024$11,076+37.6%
2023$8,047-1.7%
2022$8,189+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$464,000

To:

Sq Ft2,776DeedBook 20210, Page 88421

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 12283, Page 1146

Property Built

Built

Year Built: 2010