Skip to content

414 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$212,900
Last Sale Date
Nov 13, 2007

Property Information

Block626.01
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,326
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,200
18%
Improvement Value:$110,200
82%
Total Assessment$134,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,111+2.0%
2024$5,010-0.2%
2023$5,019-1.7%
2022$5,107+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$212,900

To:

Sq Ft3,326DeedBook 12104, Page 6622

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5553, Page 261

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5198, Page 813

Property Built

Built

Year Built: 1900