Skip to content

485-491 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2019

Property Information

Block628
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2.5SF-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,560
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,700
16%
Improvement Value:$231,300
84%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,458+2.0%
2024$10,252-0.2%
2023$10,269+0.7%
2022$10,200-9.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft5,380DeedBook 12567, Page 2255Recorded7/31/2015

Property Built

Built

Year Built: 1901