Skip to content

677-683 3rd St

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 24, 2015

Property Information

Block637
Lot24.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,500
57%
Improvement Value:$73,400
43%
Total Assessment$168,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,423+2.0%
2024$6,297-0.2%
2023$6,307-1.7%
2022$6,418+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 20150, Page 99392

Property Sale

Sale
$201,000

From:

To:

DeedBook 12526, Page 4011Recorded11/25/2014