Skip to content

664 3rd St

Newark, NJ 07107

Built 2009
Church/Charitable

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jun 11, 2009

Property Information

Block638
Lot1.14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,429
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,500
15%
Improvement Value:$286,600
85%
Total Assessment$337,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$1,566-84.3%
2015$9,955-27.3%
2014$13,684+3.7%
2013$13,192+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft5,429DeedBook 12200, Page 2805

Property Built

Built

Year Built: 2009