Skip to content

163-165 Abington Ave

Newark, NJ 07107

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jan 21, 2020

Property Information

Block638
Lot1.20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,300
85%
Improvement Value:$14,200
15%
Total Assessment$92,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,518+2.0%
2024$3,448-0.2%
2023$3,454-1.7%
2022$3,515+1.0%
Property History
Sales1Foreclosures1