Skip to content

643-645 4th StNewark, NJ 07107

Built 2008
Church/Charitable

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 7, 2010

Property Information

Block638
Lot1.25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,429
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,500
15%
Improvement Value:$286,600
85%
Total Assessment$337,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$1,671+6.7%
2016$1,566+5.0%
2015$1,491-50.3%
2014$3,003+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft5,429DeedBook 12248, Page 3173

Property Built

Built

Year Built: 2008