Skip to content

649-651 4th StNewark, NJ 07107

Built 2008

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Dec 30, 2008

Property Information

Block638
Lot1.27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,429
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,500
15%
Improvement Value:$286,600
85%
Total Assessment$337,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,820+2.0%
2024$12,567-0.2%
2023$12,587-1.7%
2022$12,810+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft5,429DeedBook 12180, Page 6454

Property Built

Built

Year Built: 2008