Skip to content

640-644 N 6th St

Newark, NJ 07107

Apartment

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jan 21, 1982

Property Information

Block641
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
48%
Improvement Value:$260,000
52%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,015+2.0%
2024$18,640-11.8%
2023$21,127-1.7%
2022$21,500+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

DeedBook 4741, Page 13