Skip to content

469-471 Bloomfield Ave

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
May 21, 1991

Property Information

Block645
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,600
96%
Improvement Value:$2,200
4%
Total Assessment$50,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,932+2.0%
2024$1,894-0.2%
2023$1,897-1.7%
2022$1,930+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000

To:

DeedBook 5169, Page 944