Skip to content

516-518 N 13th

Newark, NJ 07107

Built 2000

Last Sale Price
$26,500
Last Sale Date
Jul 29, 1992

Property Information

Block652
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,410
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
18%
Improvement Value:$221,700
82%
Total Assessment$271,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,333+2.0%
2024$10,129-0.2%
2023$10,145-1.7%
2022$10,325+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$26,500

To:

Sq Ft4,410DeedBook 5228, Page 402