Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
569 Bloomfield Ave
Newark, NJ 07107
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2004
Property Information
Block654
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13
Building Details
Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$48,600
69%
Improvement Value:$21,800
31%
Total Assessment$70,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,677 | +2.0% |
| 2024 | $2,625 | -0.2% |
| 2023 | $2,629 | -1.7% |
| 2022 | $2,675 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.