Skip to content

40-42 New St

Newark, NJ 07102

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 26, 1993

Property Information

Block65
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$370,000
74%
Improvement Value:$130,000
26%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,015+2.0%
2024$18,640-0.2%
2023$18,670-1.7%
2022$19,000-32.6%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

DeedBook 5275, Page 24

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4607, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1900