Skip to content

681 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 2000

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Mar 7, 2013

Property Information

Block662
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,530
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,100
17%
Improvement Value:$227,000
83%
Total Assessment$272,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,348+2.0%
2024$10,144-0.2%
2023$10,160-1.7%
2022$10,340+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$226,000

To:

Sq Ft4,530DeedBook 12423, Page 5752

Property Sale

Sale
$311,000
DeedBook 5901, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5537, Page 386