Skip to content

683 5th St

Newark, NJ 07107

Built 2008

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 10, 2010

Property Information

Block663
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,342
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,100
17%
Improvement Value:$220,500
83%
Total Assessment$265,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,101+2.0%
2024$9,902-0.2%
2023$9,918-1.7%
2022$10,093+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft4,342DeedBook 12292, Page 9206

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook 5988, Page 240

Property Sale

SaleMulti
$11,000
DeedBook 4534, Page 811