Skip to content

246-252 Ballantine Pkwy

Newark, NJ 07104

Built 1929

Last Sale Date
Nov 11, 2021

Property Information

Block669
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2SB-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9,223
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,100
14%
Improvement Value:$488,100
86%
Total Assessment$568,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,609+2.0%
2024$21,183-0.2%
2023$21,217-1.7%
2022$21,592+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5196, Page 393

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5011, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1929