Skip to content

566 Broadway

Newark, NJ 07104

Built 1920

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 22, 2016

Property Information

Block679
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,526
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
15%
Improvement Value:$140,500
85%
Total Assessment$164,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,256+2.0%
2024$6,133-0.2%
2023$6,142-1.7%
2022$6,251+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft4,157DeedBook 20160, Page 72299

Property Sale

Sale
$25,500
DeedBook 12284, Page 4751

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6173, Page 258

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5546, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1920