Skip to content

534 Broadway

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2007

Property Information

Block679
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage380
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,000
14%
Improvement Value:$206,400
86%
Total Assessment$239,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,104+2.0%
2024$8,925-0.2%
2023$8,939-14.7%
2022$10,480+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 6074, Page 92