Skip to content

526 Broadway

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$512,000
Last Sale Date
Sep 21, 2023

Property Information

Block679
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage380
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
24%
Improvement Value:$207,800
76%
Total Assessment$273,800

Sale
$512,000

To:

Sq Ft380DeedBook 20230, Page 63887

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4555, Page 74