Skip to content

13 Carmella Ct

Newark, NJ 07104

Built 1999

Last Sale Price
$292,900
Last Sale Date
Nov 9, 2022

Property Information

Block680
Lot5.13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
20%
Improvement Value:$101,600
80%
Total Assessment$126,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,815+2.0%
2024$4,720-0.2%
2023$4,727-1.7%
2022$4,811+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$292,900

To:

Sq Ft1,152DeedBook 20230, Page 3621

Property Sale

Sale
$129,500

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 20180, Page 29724Recorded4/6/2018

Property Sale

Sale
$83,481
DeedBook 5618, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1999