Skip to content

552-554 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2008

Property Information

Block681
Lot1.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,819
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,800
14%
Improvement Value:$250,700
86%
Total Assessment$291,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,086+2.0%
2024$10,867-0.2%
2023$10,885-1.7%
2022$11,077+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 6354, Page 546

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 6079, Page 102

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5933, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 2002