Skip to content

727 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block694
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
26%
Improvement Value:$162,100
74%
Total Assessment$218,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,298+2.0%
2024$8,135-0.2%
2023$8,148-1.7%
2022$8,292+17.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,376DeedBook 20190, Page 86111

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5322, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1900