Skip to content

737 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block694
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SCB-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,318
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,600
30%
Improvement Value:$130,400
70%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,036+2.0%
2024$6,897+13.8%
2023$6,060-1.7%
2022$6,167+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,318DeedBook 20210, Page 97207

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5213, Page 763

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 4958, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1920