Skip to content

670-672 N 8th St

Newark, NJ 07107

Built 1901

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Sep 11, 2013

Property Information

Block697
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
41%
Improvement Value:$77,600
59%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,997+2.0%
2024$4,899-0.2%
2023$4,906-1.7%
2022$4,993+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,024DeedBook 12463, Page 7364

Property Built

Built

Year Built: 1901