Skip to content

563 N 9th St

Newark, NJ 07107

Built 2020
Other Exempt

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block697
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,180
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
15%
Improvement Value:$275,700
85%
Total Assessment$323,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$13,327+646.0%
2021$1,786+1.8%
2020$1,754+3.7%
2019$1,691+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$539,000

To:

Sq Ft3,180DeedBook 20200, Page 28161

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 20191, Page 5573Recorded11/7/2019

Property Sale

Sale
$67,500

From:

To:

DeedBook 20160, Page 26591Recorded3/29/2016

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5352, Page 436