Skip to content

576 N 9th St

Newark, NJ 07107

Built 1907

Last Sale Price
$74,500
Last Sale Date
Jun 7, 2013

Property Information

Block698
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class15
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage545
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
64%
Improvement Value:$27,100
36%
Total Assessment$74,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,837+2.0%
2024$2,781-0.2%
2023$2,786-1.7%
2022$2,835+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$74,500

To:

Sq Ft545DeedBook 12448, Page 7079

Property Built

Built

Year Built: 1907