Skip to content

79-81 Davenport Ave

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Apr 7, 2025

Property Information

Block698
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,400
37%
Improvement Value:$140,600
63%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,443+2.0%
2024$8,276-0.2%
2023$8,289-11.6%
2022$9,378+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$570,000

To:

DeedBook 20250, Page 24260

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 4781, Page 280