Skip to content

85 Davenport Ave

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block698
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description2SB-3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
30%
Improvement Value:$108,500
70%
Total Assessment$156,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,933+2.0%
2024$5,816-0.2%
2023$5,825-1.7%
2022$5,928+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,936DeedBook 20221, Page 5402

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 12454, Page 4169Recorded8/30/2013

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 12283, Page 4048

Property Built

Built

Year Built: 1900