Skip to content

298 N 10th St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Sep 30, 1986

Property Information

Block699
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,971
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
29%
Improvement Value:$117,100
71%
Total Assessment$164,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,260+2.0%
2024$6,136-0.2%
2023$6,146-1.7%
2022$6,255+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000

To:

Sq Ft1,971DeedBook 4991, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1925